Kısa Bilgi

Yapay ve doğal ses kaynakları nelerdirYapay ve doğal ses kaynakları nelerdir
Ses kaynaklarının çıkardığı sesler birbirinden farklıdır. Bazı sesler doğaldır. Bazıları ise insanlar tarafından yapay olarak oluşturulabilmektedir.

Doğal Ses Kaynakları Nelerdir
Doğal Ses Kaynakları: Kuş sesleri, deredeki suyun sesi,rüzgarın sesi, dalgaların sesi doğal seslerdir. Doğal sesleri üreten varlıklara doğal ses kaynakları denir. Yağmur, rüzgar, su akıntıları, gökgürültüsü doğa sesleri gibi kendiliğinden ses çıkaran ses kaynaklarıdır.

Yapay Ses Kaynakları nelerdir
Yapay sesleri üreten varlıklara yapay ses kaynakları denir. Yapay Ses Kaynakları: Müzik aletlerinden çıkan sesler, taşıtların çıkardığı sesler, hoparlörün, radyonun ve televizyonun çıkardığı sesler yapay seslerdir. Piyano, araba, Mp3player, radyo, bağlama, gitar, keman ve flüt yapay ses kaynaklarına örnek gösterilebilir.YAPAY VE DOĞAL SES KAYNAKLARI
Çevremizde ses çikaran insan, hayvan, su, rüzgâr, gök gürültüsü dogal ses kaynaklaridir. Müzik aletlerinin, zilin, saatin, tasitlarin ve makinelerin motorlarinin çikardigi sesler yapay seslerdir. Üç bardaga farkli miktarlarda su koyup bir demir çubukla bardaklara vurdugumuzda bardaklardan farkli seslerin çiktigini isitiriz. Sinifin ortasina konulan bir saatin sesini saate yakin olan, kapi yaninda veya pencere kenarinda oturan arkadaslarimiz duyabildigine göre ses her yönde yayiliyordur diyebiliriz. Bir arkadasimiz elindeki kalemi siraya vurarak ses çikarirsa kalemin yerini tespit edebiliriz. Görmedigimiz bir polis arabasinin uzaklasmakta ya da yaklasmakta oldugunu sadece sesini duyarak anlayabiliriz. Duyma organimiz sayesinde bir ses kaynaginin yerini, bize uzakta veya yakinda oldugunu söyleyebiliriz.


Ses Kaynakları
Ses çikaran her madde veya cisme ses kaynagi adi verilir. Ses kaynaklarinin çikardigi sesler birbirinden farklidir. Bazi sesler dogaldir. Bazilari ise insanlar tarafindan yapay olarak olusturulabilmektedir. Kus sesleri, deredeki suyun sesi, rüzgarin sesi, deniz kenarlarindaki dalgalarin sesi dogal seslerdir . Dogal sesleri üreten varliklara dogal ses kaynaklari denir. Müzik aletlerinden çikan sesler, tasitlarin çikardigi sesler, hoparlörün, radyonun ve televizyonun çikardigi sesler yapay seslerdir . Yapay sesleri üreten varliklara yapay ses kaynaklari denir. NOT: isi ve isik gibi bir enerji türüdür. Bir kaynaktan yayilan ses, isi ve isik gibi bütün yönlerden algilanir. NOT: Sadece havada degil, suda ve kati maddelerde de hareket eder. Ancak ses, boslukta yayilmaz. Sesin yayilmasini, suyun içine atilan bir tasin olusturdugu halkalara benzetmek mümkündür. Durgun suya atilan tasin degdigi noktada olusan dalgalar siktir. Dalga kaynagindan uzaklastikça bu dalgalar seyreklesir. Ses de buna benzer. Kaynaga yakinken güçlü duyulur. Kaynaktan uzaklastikça sesi d uymak güçlesir. Yakinimizdaki radyodan çikan sesi kolayca duyabiliriz. Ancak radyodan uzaklastikça sesini duymak zorlasir. Daha da uzaklasirsak radyodan çikan sesi duyamayiz. Bunun sebebi radyodan uzaklastikça, radyodan gelen sesin siddetinin azalmasidir. Iki kulagimizin olmasi sesin geldigi yönü anlamamizi saglar. Beynimiz iki kulagimiza gelen ses düzeylerini karsilastirarak sesin hangi yönden geldigini anlamamizi saglar. Ses kaynagi her iki kulagimiza da ayni uzaklikta ise bu ses kaynaginin yerini belirlemek zorlasir.
Ses Kaynakları, Doğal Ses Kaynakları, Yapay Ses Kaynakları, Doğal ve Yapay Ses Kaynakları, Doğal Ses Kaynakları Nelerdir, Yapay Ses Kaynakları Nelerdir, Doğal ve yapay ses kaynakları nedir, Doğal ve yapay ses kaynakları nelerdir

Kısa, Kısaca, Kısa Bilgi, Hakkında Bilgi, Nedir,