Kısa Bilgi

Kutup İkliminin ÖzellikleriKutup İkliminin Özellikleri
Kutup iklimi çok serttir, insanın yaşamasına elverişli değildir. Kışın sıcaklık çoğu zaman –30 derecenin altına düşer. Şiddetli rüzgarlar, müthiş kar fırtınaları yaratır. Güneş hiçbir zaman tamamen batmaz; hava sıcaklığı biraz yumuşar ve karlar kısmen erir. Kutup iklimi enlemin etkisi altındadır. Kutup çevrelerinde görülür. Kutup İkliminde Sıcaklık bütün yıl 0 °C nin altındadır. Zemin buzlarla kaplıdır. Bitki örtüsü yoktur. Güneşlenme süresi çok uzun olmasına rağmen sıcaklık yükselmez. Sebebi güneş ışınlarının eğik açılarla gelmesidir. Sıcaklık düşük olduğundan buharlaşma ile atmosfere karışan nem azdır. Yağış ta azdır. Bu sebeple kutup iklimine soğuk çöl iklimi de denir. Dünyanın sürekli olarak karlar ve buzlarla kaplı olan kutup bölgelerinde görülen iklim tipidir. Kuzey Kutbu çevresinde Grönland Adası’nın iç kısımlarında ve Antarktika’da etkilidir. Sıcaklık ortalaması bütün yıl boyunca 0°C nin altındadır. Sıcaklık, çoğu zaman -40°C ye, hatta daha altına iner. Yıllık sıcaklık farkı 30°C dolaylarındadır. Güneşlenme süresi çok uzun olmasına rağmen sıcaklık yükselemez. Çünkü güneş ışınları yıl boyunca bu bölgelere eğik açılarla gelir. Sıcaklık düşük olduğundan buharlaşma ile atmosfere karışan nem azdır. Dolayısıyla yağışlar son derece az ve her zaman kar şeklindedir. Ortalama yağış yıllık 200mm civarındadır. Bu sebeple kutup iklimine soğuk çöl iklimi de denir. Zemin buzlarla kaplı olduğu için bitki örtüsü yoktur. 1-Kutup çevrelerinde 70-90 paralelleri arasında görülür. 2-Grönland ve Antartika çevresi,... 3-yer daima kar ve buzla kaplıdır.Kalıcı karın alt sınırı sıfır metreden başlar. 4-Sıcaklı 0 C’nin altındadır.Akarsu, toprak ve bitki örtüsü yoktur.

Kutup İkliminin Özellikleri
Sıcaklık yıl boyunca 0°C’nin altındadır. Sıcaklığın düşük olması buharlaşmayı engellediği için yağış az ve kar biçimindedir. Sürekli donmuş halde olan toprak kar ve buz ile kaplıdır. Kutup İkliminin Doğal Bitki Örtüsü Toprak , sürekli kar ve buz örtüsü ile kaplı olduğu için bitki örtüsünden söz edilemez. Kutup İkliminin Görüldüğü Yerler Kutuplar çevresinde, Grönland’da,Antartika’da görülür.
Kutup İklimi, Kutup İklimi ve Özellikleri, Kutup İklimi Özellikleri, Kutup İkliminin Özellikleri, Kutup İklimi Hakkında Bilgi, Kutup İklimi Nedir, İklim Çeşitleri

Kısa, Kısaca, Kısa Bilgi, Hakkında Bilgi, Nedir,