Kısa Bilgi

Dikte Metin ÖrnekleriDikte Metin Örnekleri


YURDUMUN GÜZELLİKLERİ
Kaan dün gece rüyasında güvercin olmuş , Türkiye’de gezintiye çıkmış. Önce Malatya’ya gitmiş ve bir kayısı ağacının dalına konmuş. Sabah erkenden Kahramanmaraş ’a doğru uçmuş. Dondurma yemiş. Biraz dinlendikten sonra Antalya’ya uçmak istemiş. Uzun bir yolculuktan sonra Antalya’ya varmış. Yivli Minare’nin tepesine konup uykuya dalmış. Sonra görmeyi çok istediği İstanbul’a gitmek için acele etmiş. Ancak İzmir’e gelince gezinti bitmiş. Çünkü Kaan uykudan uyanmış.

FATİH SULTAN MEHMET
Fatih Sultan Mehmet çok okuyan ve araştıran bir insandı. Devrin en ünlü bilim adamlarından ders aldı. En büyük hedefi İstanbul’u almaktı. İstanbul’un alınması şarttı. Çünkü çok önemli bir konumda bulunuyordu. Fatih bunun için o döneme kadar görülmemiş yeni savaş topları yaptırdı. Gemileri karadan yürüterek denize indirdi ve sonunda 1453 yılında İstanbul’u fethetti. Bu fetih yeni bir çağın başlamasına sebep oldu.

BİZİM MAHALLE
Mahmut Amca’yı üç yıl önce tanıdım. Güleryüzlü ve babacan bir insan. Onun kocaman bir defteri var. Geçen gün bir adres sormak için Mahmut Amca’nın bürosuna gittim. Adresi tarif ettim. Sonra da bana ne dedi biliyor musunuz? -Sevgili yavrum, din sizi okulun arka bahçesinde gördüm. Arkadaşlarınızla hem konuşuyor hem de fıstık yiyordunuz. Bu pek güzel. Ama neden kabuklarını yere atıyordunuz? Evinizde de kabukları yere mi atarsınız? Öyle mahçup oldum ki yerin dibine geçtim. Sonra saçlarımı okşayarak bana: -Mahalledeki her şey sizlerin malıdır. Kendi malınız gibi görüp korumalısın. dedi.

ORADA BEN YATACAĞIM
Zerrin, Berrin, Pelin ve Çetin kardeşler küçük bir evde yaşıyorlardı. Zerrin , Berrin ve Pelin aynı odada yatıyorlardı. Çetin ise salondaki kanepede yatıyordu. Bir gün yatılı misafir geldi. Annesi misafire Çetin’in yattığı kanepeyi, ona da Zerrinlerin odasında bir yer yatağı hazırladı. Çetin bu durum karşı çıktı.

APARTMAN
Nazlıların apartmanının bodrum katına bir aile taşındı. Bu ailenin Nazlı’nın yaşında Hatice adında bir kızları vardı. Hatice’nin babasının sürekli bir işi olmadığı için ekonomik durumları pek iyi değildi. Hatice, sokakta Nazlı’yı gördü. Onunla arkadaş olmak istedi. Nazlı Hatice’nin giysilerine bakıp onunla oynamak istemedi. Bu olayı gören Nazlı’nın babası çok üzüldü. Akşam Nazlı’yı yanına çağırıp Hatice’yle neden oynamadığını sordu. Bu yaptığının çok yanlış olduğunu anlattı.

ATATÜRK
Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Bey’dir. Atatürk yurdumuzu kurtarmak için Samsun’a çıktı. Erzurum ve Sivas’ta toplantılar yaptı. Samsun bir milletin milli kurtuluşunda ilk adımdı. 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Karadeniz’e bir vapur açılır. Karadeniz o gün puslu, Bandırma Vapuru pusulasız. Karadeniz’in dalgaları o gün çok azgın.

MEKTUP
Aykut Almanya’da doğdu. Ailesiyle Almanya’da yaşıyor. Bu yıl üçüncü sınıfa başladı Türkiye’ye hiç gelmedi. Aykut’a Türkiye’mizi tanıtan bir mektup yazar mısınız?

NASRETTİN HOCA
Ankara’dan Eskişehir’ e doğru giderken Sivrihisar’a varmadan küçük bir köy vardır. Küçük, sakin bir Anadolu köyü. Bilenler için burası çok şey ifade eder. Bu köy , fıkraları ile tanıdığımız Nasrettin Hoca’nın doğduğu Hortu Köyü’dür. Abdullah Hoca ile Sıdıka Hanım’ın oğulları Nasrettin, tatlı ve güleç bir bebekti. Nasrettin’in biraz büyüyünce çok zeki olduğu da ortaya çıkar.

ZİYARET
Dayımın oğlu Hasan yanına kardeşi Hüseyin’i almış Karabük’ten gelmiş. Birlikte çeşitli oyunlar oynadık. Oynarken Hasan’ın ayağı takılıp düştü. Hasan’ın burnu kanadı.

SAMET’İN DOĞUM GÜNÜ
Samet’in bugün doğum günüydü. Arkadaşlarını da çağırdı. Okuldan sonra Tamer, Vedat, Narin, Furkan onlara gelmişti. Annesinin yaptığı güzel pastalardan yediler. Samet , Ayşe ve Sedat’ın neden gelmediğini merak etti. Arkadaşlarına soru: -Ayşe bugün okula da gelmedi sanırım. Yoksa hasta mı?

İSTİKLAL MARŞI
Bizim milli marşımız İstiklal Marşı’mızdır. İstiklal Marşı bağımsızlığın sembolüdür. İstiklal Marşı, Mehmet Akif ERSOY tarafından yazıldı. Düzenlenen yarışma sonucunda milli marşımız olarak kabul edildi. İstiklal Marşı Osman Zeki ÜNGÖR tarafından bestelendi.

KURTULUŞ SAVAŞI
16 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan ayrıldı. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Samsun’dan sonra çeşitli illerde toplantılar yaparak meclisin açılmasını sağladı. Atatürk’ün Samsun’a çıkması ile Kurtuluş Savaşı başlamış oldu. 19 Mayıs Bir ulusun yok olma tehlikesinden kurtulup yeniden doğmasının başlangıcıdır. Mustafa Kemal 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geldi. İllerden seçilen temsilcilerin Ankara’ya gelmesi istendi. 23 Nisan 1920’de yapılan bir törenle Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Mustafa Kemal TBMM’ye başkan oldu.

SEMA KÖYDE
Sema köyde kendine arkadaş buldu. Ayşe, Ali, Kemal ve Can ile tanıştı. Beş çocuk birbirleriyle kaynaştı. Bir sabah ormana gittiler. Orada Kemal’in şapkası kayboldu. Şapka peşinde dolaşırken koca bir günü geride bıraktılar.

BİSİKLET
Mehtap’ın babası yeni bir bisiklet aldı. Mehtap bisikleti görünce çok sevindi. Okula gidince bunu Sevil, Bahar ve Ömer’e söyledi. Okul çıkışı Sevil, Bahar, Ömer birlikte bisikleti görmek için Mehtap’ın evine gittiler. Bisikleti çok beğendiler.

NE YAPMALI?
Zeynep pastel boyalarını getirmeyi unutmuştu. Zeynep’in sıra arkadaşı Hülya ise boyalarını getirmişti. Zeynep pastel boya ile resim yapmak için ne yapmalı? Siz Zeynep’in yerinde olsanız Hülya’dan boyalarını isteyebilir miydiniz?

SAMET
Samet bugün okula gelmemişti. Arkadaşları onu merak ettiler. Hacer , Murat, Derya Samet’i ziyarete gittiler. Samet’in durumunu görünce çok üzüldüler. Meğer Samet ağaçtan düşüp kolunu kırmış.
Dikte Metinler, Dikte Metin, Dikte Metin Örnekler, Dikte Metine Örnek,

Kısa, Kısaca, Kısa Bilgi, Hakkında Bilgi, Nedir,