Kısa Bilgi

Adananın Yöresel YemekleriAdananın Yemekleri


ADANA KEBAPLARI


ADANA KEBABI
Malzeme 1 kg orta yağlı koyun kıyma Yeterince tuz Pul biber Yapılışı Kıyma, tuzu ve biberi eklendikten sonra iyice yoğrulur. Kıyma parçaları birbirini tutunca on iki eşit parçaya ayrılır. El ıslatılarak enli kebap şişine yayılır. Mangal üzerinde her iki tarafı da kızarıncaya kadar pişirilir. Pişen kebap pide ekmek arasına konularak servis yapılır. Adana yöresine özel kebap, servise hazırdır.

BİRYAN KEBABI
Malzeme 1 adet kuzu Yeterince tuz Karabiber Toz biber Yapılışı Yüzülmüş kuzu (tuz, karabiber ve toz biber sürdükten sonra) tüm olarak fırına sürülür. Kuzu fırında kızardıktan sonra etlerinin dökülmesi için bir yere asılır ve sallandırılır. Dökülen etler servis yapılır.

ÇARTLAK KEBABI
( CİĞİRTLAK KEBABİ ) Malzeme 750 gr kuzu ciğeri böbreği, dalağı 1/4 kg gömlek yağı Yeterince tuz karabiber toz biber Yapılışı Kuzu ciğeri, dalağı ve böbreği küp şeklinde doğranır. Gömlek yağı zar şeklinde kesilir. Tuz ve baharatlarla karıştırılarak şişlere dizilir. Şişler kömür ızgarasının üzerine konur ve kızarmcaya kadar pişirilir. Daha sonra servis yapılır.

ŞİŞ KEBABI
Malzeme 1 kg kuşbaşı koyun eti Yeterince tuz Pul biber Yapılışı Kuşbaşı etlere tuz ve pul biber eklenir. Etler yağlı ve kırmızı et karıştırılarak şişlere dizilir. (İki tike kırmızı etin arasına bir tike kuyruk yağı koyulur.) Önceden hazırlanan mangalın üzerinde her tarafı eşit kızarana kadar pişirilir. Servis yapılır.

ADANA YEMEKLER


ADANA İÇLİ KÖFTE
Malzeme (6 Kişilik) Dışı İçin Malzeme 1 kg bulgur 1 bardak irmik 2 bardak un 2 yumurta 250 gr siyah dövme kıyma İçi İçin Malzeme 1 kg yağsız kıyma 750 gr kuru soğan Yarım paket margarin yağı 1 yemek kaşığı salça 1 tatlı kaşığı karabiber Yeteri kadar kimyon İsteğe göre toz biber Yapılışı İç kısmının hazırlanması Kıyma, 1 bardak su ile biraz pişirililir. Suyunu çekince kıymaya ince ince kıyılmış soğanlar ve yarım paket margarin ilave edilir. Soğanlar sararıncaya kadar pişirilir. Salça, karabiber, kimyon ilave edilir. Soğutulmaya alınır (donması gereklidir). Dış kısmının hazırlanması; Bütün malzemeler bir kapta yoğrulur. Yoğrulan malzemeden cevizden büyük parçalar elde edilir. Ve her pir parça yuvarlanır, yuvarlağın ortası parmak yardımıyla oyularak, hazırlanan harç içine konulur. Bu yemekte en önemli nokta köfteyi ince açmaktır. Tamamı doldurulduktan sonra, kaynamış tuzlu suda haşlayarak pişirilir ve servis edilir.

ŞIRDAN DOLMASI
Malzeme (4 Kişilik) 4 adet şırdan 250 gr kıyma 1/2 kilo pirinç 1/2 kilo soğan 1 yemek kaşığı biber salçası 1 tatlı kaşığı tuz 1 tatlı kaşığı karabiber Temizlenmesi İçi temizlenmiş şırdanların önce her iki yüzü de soğuk suyla, sonra sıcak suyla defalarca yıkanır. İyice temizlendikten sonra bir kaç saat tuzlu ve limonlu suda bekletilir ve yeniden yıkanır. Yapılışı Soğanlar küçük parçalar halinde doğranır. Pirinç, kıyma ve diğer malzemeler eklenerek karıştırılır. şırdanlara doldurulur. Bütün şırdanlar doldurulduktan sonra tencereye yerleştirilir. 3 su bardağı su ve tuz ilave edilip, 60 dakika pişirilir, üzerine bolca kimyon dökülerek servis yapılır.

İŞKEMBE DOLMASI
Malzeme (6 Kişilik) 2 adet işkembe 250 gr kıyma 1/2 kg pirimç 1/2 kg soğan 1 yemek kaşığı biber salçası 1 tatlı kaşığı tuz 1 tatlı kaşığı karabiber Temizlenmesi İçi temizlenmiş işkembelerin önce her iki yüzü de soğuk suyla, sonra sıcak suyla defalarca yıkanır. İyice temizlendikten sonra bir kaç saat tuzlu ve limonlu suda bekletilir ve yeniden yıkanır. Temizliği oldukça uzun ve zahmetlidir. Yapılışı Soğanlar küçük parçalar halinde doğranır. Pirinç, kıyma ve diğer malzemeler eklenerek karıştırılır. İşkembeler, peçeteden biraz daha küçük karelere şeklinde kesilir. Her birinin içine hazırlanan harçtan 1 yemek kaşığı kadar konulur. Bohça şekline getirilip, yorgan iğnesi ve ipliği ile dikilir. Bütün işkembeler doldurulduktan sonra tencereye yerleştirilir. 3 su bardağı su ve tuz ilave edilip, 40–60 dakika pişirilir, üzerine bolca kimyon dökülerek servis yapılır.

SARIMSAKLI KÖFTE
Malzeme (4 Kişilik) 1 kg bulgur 2 su bardağı un 1 su bardağı irmik 2 yumurta 1 yemek kaşığı biber salçası 1 baş sarmısak 3 adet domates 1-2 sap maydonoz Yapılışı Bulgur ile irmik ıslatılıp, yoğurulur. İçine yumurtalar kırılır, en son da un ilave edilerek iyice yoğurulur. Fındık büyüklüğünde parçalar koparılıp, yuvarlanır. Ortasına parmak ile bastılır. Kaynamış suya bir tutam tuz, bir tutam limon tuzu atılır ve köfteler ilave edilir. İyice kaynadıktan sonra suyu süzülür. Dövülmüş sarmısak ile rendelenmiş domatesler, yağ ve salça ile kavrulur. Kavurulan bu sos, köftelerin üzerine gezdirilir. Kıyılmış maydonozla süslenerek servis yapılır.

TİRŞİK YEMEĞİ
Malzeme 1 kg tırşik yaprağı 1 kâse yoğurt 1 kg nohut ile dövme 1 çorba kaşığı tuz 4 yemek kaşığı un Yeterince su Yapılışı Tırşik yaprağı ince bir şekilde doğranır. Doğranan tırşik yaprağı iyice yıkanır. Bir kase yoğurt çırpılır, nohut ve dövme ile yıkanır. Su ısıtıldığında bunlar kazanın içine konur, tuz ilave edilir. İyice karıştırılır üzerine un eklenir. Bu yapılan karışım yemek pişirilmeden önce bir gün bekletilir. Sonra yemek ocağa konularak iyice kaynatılır. Piştikten sonra tabaklara servis yapılır.

BABAGANNÜÇ MEZESİ
( Abugannüç ) Malzeme 4 adet iri patlıcan 1 adet domates 2 adet soğan 1 adet limon suyu Salça 1 çorba kaşığı Toz biber Yeterince Yağ Tuz Yapılışı Patlıcanlar közde iyice pişirildikten sonra soyulur. Halka şeklinde doğranan soğan, yağ ve salça ile kavrulur. Başka bir Patlıcanlar közde iyice pişirildikten sonra soyulur. Halka şeklinde doğranan soğan, yağ ve salça ile kavrulur. Başka bir kapta dövülen patlıcan da bu karışıma eklenerek bir müddet daha kavrulur. Ateşten indirilen karışımın üzerine ince kapta dövülen patlıcan da bu karışıma eklenerek bir müddet daha kavrulur. Ateşten indirilen karışımın üzerine ince doğranmış domates, baharatlar ve limon suyu ilave edilerek servis yapılır.

KÖMEÇ LAPASI
Malzeme 1/4 bulgur 1/2 ince kıyılmış kömeç 1 baş sarımsak 1kaşık tereyağı 1/2 kg yoğurt 1 kaşık salça yeterince tuz pul biber Yapılışı Salça ve yağ ile kömeç iyice kavrulur. Üzerine bulgur eklenir. 1–2 dakika sonra üzerini örtecek kadar su eklenerek pişmeye bırakılır. Pişen yemek servis tabağına alındıktan sonra üzerine kadar su eklenerek pişmeye bırakılır. Pişen yemek servis tabağına alındıktan sonra üzerine dövülmüş sarımsak ve yoğurt karışımı dökülür. Tereyağı ise bir tavada eritilerek yemeğin üzerine dövülmüş sarımsak ve yoğurt karışımı dökülür. Tereyağı ise bir tavada eritilerek yemeğin üzerine dökülür.

ÇORBALAR


PÜSÜRÜK ÇORBASI
Malzeme 1 kg su 2 kase un 2 baş soğan 2 yemek kaşığı tereyağı Bir miktar kızartma yağı Yeteri kadar tuz Kuru nane Pul biber Yapılışı Geniş bir kaba serilen unun üzerine el yardımıyla su serpilerek küçük hamurlar oluşması sağlanır. Un eklenerek oluşan hamurlar ayrılır. Bir süre kuruması beklenen küçük hamurlar, halka halka doğranmış soğanla birlikte kızartılır. Kızartılan hamurlar tencereye alınarak yarım saat kadar suda haşlanır. Bu arada tereyağında kızdırılan pul biber, kuru nane ve tuz ilavesiyle kaynayan çorbanın üzerine dökülür. Çorba dinlendikten sonra servis yapılır.

TOPALAK ÇORBASI
Malzeme 1/2 kg İnce bulgur 1/2 kg yarma 1 çay bardağı haşlanmış nohut 1 kaşık salça 1 kaşık yağ Yeterince ekşi Tuz Sarımsak kırmızıbiber Yapılışı Bulgur ile yarma derin bir tepsiye konup, üzerine bir miktar sıcak su dökerek yoğurur. Bu karışımdan parçalar alınarak bilye gibi yuvarlanın. Topalaklar kaynamış suya atılıp kaynatılır. İçine haşlanmış nohutlar da atılarak iyice pişirilir. Diğer tarafta başka bir tavada yağ, salça ve baharat karışımı kaynatılarak sos haline getirilir ve çorbanın içine dökülür.

TOGA ÇORBASI
Malzeme 1 su bardağı nohut 1/2 demet ıspanak 1/2 kg dövme 1 yemek kaşığı un 1 kaşık yağ 1 kg yoğurt Yeterince tuz Yapılışı Dövme ile nohut pilav haline gelene kadar pişirilir. Yoğurt iyice çırpılarak ateşe konur ve üzerine pilav kıvamını alan dövme ile nohut dökülür. İnce şekilde kıyılan ıspanaklar yemeğin pişmesine yakın içine atılır. Un ise bir parça su ile eritilerek çorbanın içine dökülür ve birkaç dakika kaynatılır. Üzerine bir kaşık yağ eritilerek dökülür.

ÇAKILDAKLI ÇORBASI
Malzeme 1/2 kg biber 1/2 kg patlıcan 1/2 kg fasulye 1/2 kg domates 1/2 kg dövme 1/2 kg nohut 2 Adet patates Yapılışı Biber, patlıcan, fasulye ve domates küçük parçalar halinde doğranır. Dövme ve nohut iyi bir şekilde yıkanır. Isıtılmış su tencereye aktarılır. Bu malzemeler piştikten sonra sarımsak dövülür. Salça, nane ve yağ karıştırılıp tavada kavrulur. Çorbanın üzerine dökülür ve çakıldaklı çorbamız yemeğe hazır olur.

DULKADIN ÇORBASI
Malzeme 2 su bardağı un 2 su bardağı mercimek Limon Kuru nane Teryağ Salça Yapılışı Un bir tepsi içine elenir. Tuz ve su karışı mı ile yoğurarak kulak memesi yumuşaklığı nda bir hamur yapılır. Bir süre beklettikten sonra, oklava ile 3 mm. kalınlığı nda yufkalar açılır. Uzun şeritler kesilir. Bu şeritleri üst üste koyarak, küçük küçük kıyılır. Hamurların birbirine yapış maması için yufkaların üzerine un serpilir. Bütün hamuru bu yolla küçük kareler şeklinde pul pul kesip bir kenara ayrılır. Diğer yandan mercimek suda haşlanır. Bir iki taşı m kaynatılır. Haşlanmış mercimeklerin içine kesilen hamurları atılır. Tuz eklenir. Hamurlar pişirilince bir adet limon suyunu sıkıp ateşten indirilir. Eritilmiş yağa biber salçası, nane karış tırarak, yapılan çorbanın üzerine dökülür. Daha sonra servis yapılır.

TATLILAR


KÜNEFE TATLISI
Malzeme 1/2 kg tel kadayıf 1/2 kg tuzsuz beyaz peynir 4 kaşı k tereyağı 5 su bardağı şeker 3,5 su bardağı su 1 tatlı kaşığı limon suyu Yapılışı Kadayıflar küçük parçalar halinde koparıdıktan sonra altı hafif yağlanmış tepsiye kadayıfın yarısı bastırılarak yerleştirilir. Üzerine peynir rendelenerek serpilir. Geriye kalan kadayıf tepsinin üzerine serpilerek bastırılır. Bir tavada eritilen tereyağı kadayıfın üzerine gezdirilir. Fırına sürülen kadayıf, altı ve üstü kızarmcaya kadar pişirilir. Diğer tarafta 5 su bardağı şeker ile 3,5 su bardağı su, limon suyu ilavesiyle kaynatılarak şurup haline getirilir. Soğutulan şurup sıcak kadayıfın üzerine dökülerek servis yapılır.

BANDIRMA TATLISI
Malzeme 1litre üzüm suyu 1/2 kg 1 çay barda 1 bardak ceviz içi üzüm suyu Yapılışı şeker ve sulandırılmışnişasta yardımıyla kaynatılarak koyu muhallebi kıvamına getirilir. Ceviz içleri ipe dizilerek bu karışımın içine batırılır. Daha sonra kurumasıbeklenir. Kurutulan bandırmalar kutularda saklanarak gelen misafirlere ikram edilir.
Adana, Adananın Yemekleri, Adana Yemekleri, Adananın Yöresel Yemekleri, Adananın Meşhur Yemekleri, Adana Kebapları, Adananın Tatlıları,

Kısa, Kısaca, Kısa Bilgi, Hakkında Bilgi, Nedir,